cerolite دیابت بیماری مبتلا شدن اخبار پزشکی

cerolite: دیابت بیماری مبتلا شدن اخبار پزشکی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی صعود بورس پایدار یا موقت؟

شاخص بورس از ابتدای امسال تاکنون تقریبا 7/ 2 درصد رشد نشان داده هست. شاخص کل هم وزن نیز بیش از 4/ 10 درصد جهش کرده هست. این روند طی معاملات روز گذشته شدت یافتن

صعود بورس پایدار یا موقت؟

صعود بورس پایدار یا موقت؟

عبارات مهم : بازار

شاخص بورس از ابتدای امسال تاکنون تقریبا 7/ 2 درصد رشد نشان داده هست. شاخص کل هم وزن نیز بیش از 4/ 10 درصد جهش کرده هست. این روند طی معاملات روز گذشته شدت یافتن شد و قیمت ها با شتاب بیشتری به افزایش ادامه دادند. اغلب کارشناسان در این باره اعتقاد هستند که رشد اخیر بورس زیاد ماهیت هیجانی دارد که با اتکا به فضای انتخابات ریاست جمهوری به وجود آمده هست. آمار معاملات بورس، خصوصا در روز گذشته این نظر را تقویت می کند؛ چراکه اشخاص حقیقی بیشترین همکاری را در خرید سهام داشتند.

از ابتدای امسال تا کنون رشد میانگین قیمت ها در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران ادامه داشته هست. شاخص کل در این مدت تقریبا 7/ 2 درصد و شاخص کل هم وزن نیز بیش از 3/ 10 درصد رشد نشان داده هست. رشد شاخص سهام روز گذشته شدت یافتن شد. شاخص کل با قدرت وارد کانال 79 هزار واحدی شد و شاخص کل هم وزن نیز تقریبا 5/ 1 درصد رشد نشان داد. به نظر می رسد رشدهای اخیر بازار سهام نه بر مبنای واقعیت های اقتصادی، بلکه به علت هیجان های ناشی از انتخابات ریاست جمهوری است.

صعود بورس پایدار یا موقت؟

اغلب کارشناسان بورس نیز همین اعتقاد را دارند که باوری عمومی مبنی بر رونق بازار در آستانه انتخابات ریاست جمهوری باعث رشد قیمت ها شده است هست. همان طور که پیش تر در گزارش های «دنیای اقتصاد» نیز اشاره شده است بود، از آنجا که متغیرهای غالب اثرگذار فعلی بر بازار سهام مبنایی کیفی پیدا کرده اند و امکان محاسبه کمی آثار این متغیرها وجود ندارد، فعالان بازار اقدام به معاملات احساسی و هیجانی می کنند.

برخی از کارشناسان نیز بر این باور هستند که سیاست های اقتصادی دولت بعدی احتمالا انبساطی تر از دولت فعلی خواهد بود و زیاد کردن قیمت تورم و قیمت ارز را به دنبال خواهد داشت. ولی بازار هنوز به شرکت های اثرپذیر در این عنوان توجه خاص ندارد و کلیت قیمت ها تنها به علت شکل گیری فضایی هیجانی در حال رشد هستند. ضمنا اغلب کارشناسان اعتقاد دارند از آنجا که رشد اخیر قیمت ها مبنای بنیادینی ندارد، چندان پایدار به نظر نمی رسد و با از بین رفتن فضای هیجانی احتمالا از بین خواهد رفت.

شاخص بورس از ابتدای امسال تاکنون تقریبا 7/ 2 درصد رشد نشان داده هست. شاخص کل هم وزن نیز بیش از 4/ 10 درصد جهش کرده هست. این روند طی معاملات روز گذشته شدت یافتن

ترکیب فعالان حقیقی و حقوقی در معاملات روزهای اخیر نیز هیجانی بودن داد و ستدها را تایید می کند. همکاری اشخاص حقیقی در روزهای اخیر به نحوه معناداری زیاد از حقوقی های بازار بوده هست. از ابتدای امسال تا کنون عوض کردن مالکیت ازسوی اشخاص حقوقی به اشخاص حقیقی بوده هست. با این حال بعضی کارشناسان معتقدند روند فعلی قیمت ها تا انتخابات پایدار خواهد بود و بعد از آن نیز به علت اعمال سیاست های انبساطی تر احتمالی می تواند ادامه دار باشد.

جهش هیجانی شاخص سهام

محمد نوربخش، کارشناس بازار سهام: به نظر می رسد در سال تازه بازار با نوسانات متعددی روبه رو باشد. علت آن نیز مربوط به مولفه های کلان اقتصادی و آینده نگری رشد قیمت تورم و دلار هست. با این وجود رشدهای کنونی بازار عمدتا در سهم هایی صورت می گیرد که تاثیرپذیری چندانی از این مولفه ها ندارند. از سوی دیگر باوجود اینکه شرایط بنیادی شرکت ها نسبت به یک سال گذشته اصلاح ملموسی داشته است ولی اینکه این ارتقای سطح شرکت ها طی یک ماه در بازار نمایان شود، دور از انتظار است.

صعود بورس پایدار یا موقت؟

در این شرایط به نظر می رسد رشد های کنونی براساس رفتارهای هیجانی ناشی از نزدیکی به وقت انتخابات باشد. موضوعی که عمدتا در ادوار گذشته نیز شاهد آن بودیم. در نهایت می توان گفت این روند صعودی نمی تواند استمرار چندانی داشته باشد و بعد از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری بازار بسیاری از این هیجانات را تخلیه می کند.

رشد غیربنیادی بورس تهران

محمد گرجی آرا، کارشناس بازار سهام: نماگر بازار سهام طی روزهای اخیر رشد متناوب و مناسبی را تجربه کرده؛ به طوری که در 24 روز معاملاتی گذشته، تنها یک روز منفی را به ثبت رسانده هست. علت مهم رشد اخیر را می توان در زیاد کردن حجم اعتبارات و ورود پول از سوی بعضی نهادهای حقوقی جست وجو کرد. بر این اساس این بار حرکت با تحرکات نهادهای حقوقی در بازار شروع شده است هست. در عین حال نسبت P/ E بازار سرمایه بعد از اصلاح اخیر، از میانگین 5/ 7 در بازار به 7/ 6 رسید و این عنوان جذابیت سهام موجود در بازار را زیاد کردن داد. در این میان بعضی رشد کنونی را ادامه دار عنوان می کنند و بعضی دیگر از کارشناسان نظر دیگری دارند.

شاخص بورس از ابتدای امسال تاکنون تقریبا 7/ 2 درصد رشد نشان داده هست. شاخص کل هم وزن نیز بیش از 4/ 10 درصد جهش کرده هست. این روند طی معاملات روز گذشته شدت یافتن

به نظر می رسد رشد اخیر شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران رشدی موقتی باشد. علت موقتی بودن این رشد نیز آن است که عوض کردن و تحول بنیادی در عرصه اقتصاد کلان و قیمت کالاهای اساسی خام به وجود نیامده هست. علاوه بر این تجربه نشان داده است که بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران هر بار بعد از یک دوره افزایش بی وقفه، ریزش شدیدی را به خود می بیند. زمانی که اکثر نمادها عوض کردن نکرده در اوضاع بنیادی اقتصاد صف خرید هستند، این نشانه ها وجود دارد که قطعا علاوه بر سهم هایی که به علت ارزندگی در حال رشد هستند، بعضی از سوداگران بازار سهم هایی را بدون اعتبار بنیادی با تبلیغات فراوان به سمت زیاد کردن قیمت سوق می دهند. طبیعتا به موجب این امر، گزینش سهام ارزنده و جالب در بازار از سوی سرمایه گذاران حقیقی و خرد سخت می شود.

رشد اخیر بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران موقتی است

صعود بورس پایدار یا موقت؟

محسن احمدی، کارشناس بازار سهام: یکی از عمده دلایلی که از ابتدای سال شروع شد و تاکنون ادامه پیدا کرده هست، کم شدن قیمت سود در بازار اوراق بدهی هست. به طوری که به دنبال کم کردن فشار عرضه از سوی سهامداران حقوقی قیمت 25 درصدی اوراق بدهی در اسفند ماه به 21 درصد تنزل پیدا کرد. به موجب این امر جذابیت سهام بورسی تا حدودی زیاد کردن پیدا کرد تا شاهد ورود نقدینگی سهامداران به خاص سهامداران خرد به بازار سهام باشیم. در کنار این عنوان نباید به توجه خاص بازار به انتخابات ریاست جمهوری غافل شد.

اغلب کارشناسان بر این باورند که مدیر جمهوری آینده، سیاست های انقباضی فعلی را ادامه نخواهد داد و درصدد کم کردن رکود برخواهد آمد. این امر چشم انداز مثبتی را پیش روی بازار سهام قرار می دهد تا شاهد استمرار فاز صعودی اخیر بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران باشیم. این در حالی است که درخصوص پایداری رشد فعلی نمی توان به قدرت سخن گفت، آیا که هر رشد پایداری نیازمند رشد اقتصادی و رشد سودآوری شرکت ها هست. در این میان همان طور که اشاره شد رشد کنونی بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران بیش از آنکه از دلایل بنیادی تبعیت کند به واکنش‌ها هیجانی سهامداران ارتباط دارد. بر این اساس به نظر می رسد بعد از یک دوره صعودی، شاهد ریزش بازار باشیم.

بازار سهام روی موج انتخابات

مهدی افضلیان، کارشناس بازار سهام: یکی از عمده دلایل رشد اخیر بازار سهام را می توان به انتخابات ریاست جمهوری در آخر اردیبهشت ماه ارتباط داد. در این میان دو فرضیه محتمل هست. یکی آنکه روحانی به عنوان مدیر جمهوری دوازدهم کشور گزینش شود و سیاست های فعلی خود مبنی بر کنترل تورم و قیمت دلار و رشد و توسعه اقتصادی را ادامه دهد. در حال حاضر این عنوان فرضیه محتمل بازار به شمار می رود و چشم انداز مثبتی را ایجاد کرده هست. رشد اخیر را می توان در واکنش‌ها سهامداران نیز جست وجو کرد. رشد بازار سهام در دوره کنونی باعث زیاد کردن سرمایه گذاری سرمایه گذاران خرد بازار شده است است که می توان آن را یک هیجان موقتی دانست.

این در حالی است که عوامل بنیادی بازار، عوض کردن خاصی به خود ندیده هست؛ به طوری که بهای نفت از ثبات برخوردار بوده است و بازارهای کالایی نیز شاهد کم کردن بهای مس، سنگ آهن، روی، متانول و دیگر فلزات اساسی بوده هست. در صورتی که نمادهای وابسته به بازارهای کالایی رشد مناسبی را تجربه کردند. بر این اساس و با توجه به دلایل ذکر شده، استمرار یا موقتی بودن روند صعودی اخیر به واکنش‌ها سهامداران بستگی دارد. در صورتی که شاهد زیاد کردن فشار عرضه از سوی سهامداران عمده بازار باشیم، هراس ایجاد شده است در میان سهامداران خرد موجب شدت یافتن فشار فروش ایجاد شده است خواهد شد که به دنبال آن بازار وارد فاز نزولی می شود. در عین حال در صورتی که روال طبیعی بازار حفظ شده است و عرضه زیادی را به خود نبیند، انتظار جهت استمرار رشد بازار امری محتمل هست. با این وجود همواره به دنبال هر رشدی که از عوامل غیر بنیادی تبعیت می کند، ریزشی را شاهد خواهیم بود.

عوامل حمایتی از استمرار افزایش بورس

محمد علی شیرازی، کارشناس بازار سهام:گرچه نمادهای بورسی که در معاملات دیروز روند صعودی را تجربه کردند عمدتا در کانون توجه نوسان گیران بوده هست، ولی انتظار می رود به تدریج این فضای مثبت به دیگر نمادهای بورسی نیز کشیده شود. در این میان بهانه مهم رشد قیمت سهام را می توان در فضای سیاسی کشور در چند هفته مانده به انتخابات دانست. می توان به ارزندگی بعضی از نمادها در نگاه معامله گران بازار اشاره کرد.

این عنوان به خصوص در فصل مجامع و با تقسیم سود از سوی شرکت ها تظاهر بیشتری می کند. کم کردن نسبت قیمت به درآمد شرکت ها در پی تقسیم سود نقدی در مجامع عاملی جهت جذابیت سهام خواهد بود. در شرایط کنونی نیز بعضا شاهد جولان سفته بازان در بعضی نمادها جهت کسب بازدهی هستیم. این موج نقدینگی که به خصوص از سوی حقیقی ها وارد بورس می شود، می تواند به سهام بنیادی نیز کشیده شود. در این میان احتمال رشد تورم و همچنین رشد قیمت دلار یا از سوی دیگر کم شدن قیمت سود بانکی (با پایین نگه داشتن قیمت تورم) از عوامل بنیادی جهت حمایت از بورس هستند.

استمرار روند صعودی قیمت ها

محمد داوود فصاحت، کارشناس بازار سهام: رشد بی وقفه بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران که از ابتدای امسال شدت بیشتری گرفت، در حالی طی روزهای اخیر ادامه یافته است که هیچ گونه علت بنیادی در توجیه آن وجود ندارد. بررسی روند کنونی بورس حاکی از عدم عوض کردن در شرایط بنیادی شرکت ها هست. در واقع اوضاع سودآوری شرکت ها همانند گذشته بوده و متغیر خاصی نه تنها از سوی بازارهای جهانی بلکه از سوی اقتصاد داخلی نیز متوجه بازار سهام نبوده هست. به نظر می رسد تنها توصیه تاثیرگذار از ناحیه انتخابات ریاست جمهوری است.

به نظر می رسد جو حمایت سرمایه گذاران حقوقی در فضای سیاسی کشور باعث زیاد کردن خرید این دسته از سهامداران شده است هست. آینده نگری می شود این شرایط تا برگزاری انتخابات ادامه دار باشد. بعد از انتخابات نیز انتظار می رود شاخص یک ریزش شدید را تجربه کند و مجدد روند صعودی را در پیش گیرد. در حال حاضر دولت تلاش در کنترل قیمت ارز دارد که این عنوان بعد از انتخابات به شدت کنونی دنبال نخواهد شد و می توان زیاد کردن قیمت این مولفه را در سودآوری شرکت ها لحاظ کرد. به عبارت دیگر روند صعودی بازار بعد از برگزاری انتخابات نیز از ناحیه زیاد کردن قیمت ارز استمرار خواهد یافت و بازار همچنان مثبت باقی می ماند.

مروری بر آمار معاملات

شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران طی معاملات روز گذشته با رشد 651 واحدی، با قدرت از کانال 78 هزار و احد خارج شد و در بیشترین میزان خود از 4 بهمن سال گذشته قرار گرفت. این نماگر مهم بازار در نهایت در عدد 79 هزار و 303 واحدی ایستاد. شاخص کل هم وزن نیز دوباره به سقف شکنی های خود ادامه داد و با رشد 5/ 1 درصدی به عدد 17 هزار و 344 واحد رسید. شاخص کل هم وزن پیشتر در تاریخ 26 فروردین یک اوج تاریخی را در سطح 17 هزار و 111 واحدی ثبت کرده بود که این سطح با احتساب رشد روز گذشته شکسته شد. حالا شاخص کل هم وزن در بیشترین میزان تاریخی خود قرار گرفته است.

ارزش و تعداد معاملات نیز همچنان در سطح قابل قبولی قرار دارد. این متغیرها از ابتدای هفته گذشته رشد قابل توجهی یافتند. روز گذشته در بورس تهران، یک میلیارد و 227 میلیون ورقه بهادار به ارزش 280 میلیارد تومان و در 91 هزار نوبت دست به دست شد. از این میزان 226 میلیارد تومان به معاملات خرید سهام و حق تقدم در نمادهای عادی بورس تخصیص داده شده است یافت. درست مانند هفته های اخیر در روز گذشته همکاری اشخاص حقیقی در سمت خرید بیش از همکاری حقوقی ها بود. خالص خرید اشخاص حقیقی از ابتدای امسال تا کنون بیش از 110 میلیارد تومان بوده هست. تنها در روز گذشته، به اندازه 32 میلیارد تومان، مالکیت سهام از اشخاص حقوقی به حقیقی ها انتقال یافته شد. همین عنوان را می توان جهت رشد باثبات قیمت ها در بورس به عنوان یک ترساندن به حساب آورد. زیاد کردن میزان همکاری اشخاص حقیقی در وهله اول به معنای زیاد کردن احتمالی حجم اعتبارات در بازار است.

از آنجا که خریداران اعتباری جهت شناسایی سود عجول هستند و زیاد تلاش دارند روی روندهای بازار موج سواری کنند، می توان انتظار داشت که در وقت اصلاح قیمت ها شاهد زیاد کردن فزاینده فشار فروش و در نتیجه افت شدید قیمت ها باشیم. ضمنا از آنجا که پیش فرض راجع به اشخاص حقیقی این است که با سطح پایین تری از تخصص به معامله می پردازند، ماهیت رشدهای قیمتی اخیر را می توان هیجانی در نظر گرفت. از آنجا که بنیاد سودآوری شرکت های بورسی تغییری نداشته است و تنها انتخابات ریاست جمهوری است که بر فضای بازار سهام سایه گسترانده و البته با توجه به همکاری بالای اشخاص حقیقی در سمت تقاضا، تقریبا با اطمینان می توان ادعا کرد که بازار وارد فاز هیجانی شده است هست. این هیجان می تواند تا روز انتخابات ریاست جمهوری ادامه پیدا کند، ولی اگر استنباط فعالان بورس از سپهر سیاسی کشور به سمت منفی عوض کردن مسیر پیدا کند، قاعدتا باید شاهد هیجان در سمت فروش سهام باشیم.

در این میان باید به این توصیه توجه داشت که احتمالا به زودی شاهد بازگشایی نماد وبصادر خواهیم بود که می تواند شوک منفی را به بازار وارد کند. بنابراین با افت شاخص صنعت بانکداری، احتمالا شاخص کل نیز پتانسیل سرخ پوش شدن را دارد. ولی در میان شرکت های کوچک تر که زیاد خود را در شاخص کل هم وزن نشان می دهند، احتمالا باید منتظر ادامه رشدهای هیجانی قیمت باشیم.

طی معاملات روز گذشته، از میان صنعت های 37 گانه حاضر در بورس، شاخص 23 صنعت با رشد مواجه شد. گروه استخراج زغال سنگ با تک نماد «کطبس» بیشترین رشد روزانه شاخص صنایع را به خود تخصیص داده شده است داد. شاخص این گروه در روز گذشته بیش از 21 درصد رشد نشان داد که علت آن بازگشایی نماد «کطبس» بعد از مدت بیش از 4 ماه بود. این عنوان البته در رشد قابل توجه شاخص کل هم وزن نیز تاثیر بسزایی داشت. در طرف دیگر شاخص 8 صنعت در روز گذشته با افت مواجه شد.

میزان افت شاخص این هشت صنعت البته ناچیز به نظر می رسد. گروه های زراعت، فلزات اساسی و بیمه بیشترین افت شاخص را به خود تخصیص داده شده است دادند.همچنین دیروز گروه های خودروسازی و ساخت قطعات، محصولات شیمیایی و فرآورده ها بیشترین ارزش معاملات را به خود تخصیص داده شده است دادند. ضمن آنکه گروه های رایانه، سرمایه گذاری ها و همچنین گروه انبوه سازی در میان گروه های پرمعامله بازار قرار گرفتند.

از میان نمادها، «کطبس»، «کپشیر» و «فباهنر» در روز گذشته بیشترین رشدهای روزانه قیمتی را به خود تخصیص داده شده است دادند. در طرف برابر نمادهای «کهمدا»، «کپارس» و «پدرخش» بیشترین افت روزانه قیمتی را ثبت کردند. همچنین نمادهای «فارس»، «خساپا»، «شپنا» و «خودرو» بیشترین اثر مثبت و نمادهای «فولاد»، «فملی» و «جم» نیز بیشترین اثر منفی را در محاسبه شاخص کل رقم زدند.

اخبار اقتصادی – دنبای اقتصاد

واژه های کلیدی: بازار | انتخابات | روز گذشته | انتخابات ریاست جمهوری | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs